Pristatyta A. Žilinsko knyga „Dingusios tautos pėdsakais“

posted in: Naujienos, Projektai | 0

2015 m. lapkričio 20 d. buvusioje Marijampolės sinagogoje, kurioje šiuo metu veikia Meilės Lukšienės švietimo centro Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerija, buvo pristatytas istoriko Antano Žilinsko parengta žydų kultūrinio paveldo apybraižų leidinys „Dingusios tautos pėdsakais. (Iš Vilkaviškio žydų kultūrinio paveldo)“. Knygoje sudarytojas, buvęs ilgametis Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius istorikas A. Žilinskas pateikia įdomios ir kruopščiai surinktos informacijos apie Vilkaviškio žydų gyvenimą, jautriai pasakoja apie drąsius lietuvius, nebijojusius gelbėti žydų karo metais, dalinasi savo prisiminimais apie iš šio krašto kilusių žydų keliones į gimtinę ieškant savo šaknų. Knygoje pateikiami pasakojimai iš Vilkaviškio žydų istorijos, pasakojimai apie lietuvius, nebijojusius gelbėti šių žmonių karo metais, bei apie iš šio krašto kilusių žydų keliones į gimtinę ieškant savo šaknų.

Knygoje spausdinami ir šios tautos žmonių įspūdžiai iš apsilankymo Vilkaviškyje, taip pat – paties knygos sudarytojo įspūdžiai apie jo ir bičiulių kelionę į Izraelį, ten atrastus buvusių vilkaviškiečių pėdsakus. Nemažai dėmesio knygoje skiriama ir iš Vilkaviškio krašto kilusiems žydų kilmės menininkams prisiminti.

Knygos pristatymui galerijoje eksponuota iš Vilkaviškio krašto muziejaus atvežta unikali fotografijų paroda „Dingęs Vilkaviškis: pastatai ir žmonės“, atrinkta Izraelyje, Tel Avivo universiteto Diasporos muziejuje saugomos kolekcijos.

Pristatyme dalyvavo knygos sudarytojas Antanas Žilinskas, iš Izraelio atvykęs ilgametis Vilkaviškio žydų istorijos tyrinėtojas Ralphas Salingeris su žmona Beti, leidinio rėmėjo „Geros valios fondo“ direktorius Vytautas Višinskis, redaktorius Algis Vaškevičius,  leidyklos „Piko valanda“ direktorius Arūnas Reinikis. Renginį vedė „Sūduvos kultūros fondo“ vadovė Daiva Klimavičienė. Knygos autorių ir p. Salingerį bei Geros valios fondo direktorių V. Višinskį kalbino Marijampolės televizijos žinios.

Leidinį iš dalies finansavo Geros valios fondas, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Knygą išleido leidykla „Piko valanda“ (Marijampolė).