Sausio 27 d. Panevėžyje paminėta tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Sausio 27 d. Panevėžyje paminėta tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

posted in: Naujienos | 0

Sausio 27 d. Panevėžyje, kaip ir visame pasaulyje, buvo minima tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Prie memorialo „Liūdinti žydų motina“ padėti vainikai, buvo sakomos kalbos, skaitomi pranešimai.

Renginį atidarė Panevėžio m. žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman.

 „Holokaustas palietė kiekvieną žydų šeimą. Mirtina neapykantos ir naikinimo mašina nusinešė 6 milijonus žydų gyvybių. Tai buvo kraują stingdantis nusikaltimas žmogiškumui. Nusikaltėlių planuose tai turėjo būti mirtinas smūgis žydų tautai. Tačiau ji atsilaikė savo tikėjimu ir jo įkvėpta dvasios stiprybe. Pagerbdami aukų atminimą dar kartą prisimename šią tragediją, sukrėtusią pasaulį ir atvėrusią jam akis. Šiandien dar kartą sakome – niekas neužmiršta, todėl tai nebepasikartos“, – minėjime kalbą sakė Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.

Renginyje dalyvavo ir kalbėjo Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, garsus  Lietuvos sportininkas maratonininkas Vaidotas Jurėnas ir kiti. Jurijus Grafmanas perskaitė maldą Holokausto aukoms.

Po minėjimo dalyviai vyko į masinę žudynių vietą Kurganavos miške, kur uždegė žvakutės ir pagerbė žuvusiuosius. Skaičiuojama, kad Kurganavos miške nužudyta per 8 tūkst. Panevėžio  žydų, o Žaliojoje Girioje – 5,5 tūkst. Po pagerbimo Panevėžio miesto žydų bendruomenės patalpose vyko fotografijų parodos „Holokausto tragedija“ atidarymas.

Sausio 27-ąją Lietuva drauge su Jungtinėmis Tautomis mini Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną. Šią dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico (Birkenau) koncentracijos stovykla Lenkijoje. Ši koncentracijos stovykla – didžiausia Vokietijos nacių įkurta koncentracijos ir naikinimo stovykla, kurioje nužudyta apie 1,5 milijono žmonių, iš kurių apie 1 milijonas žydų. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 metų lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Šioje rezoliucijoje atmetamas Holokausto neigimas, smerkiama diskriminacija ir prievarta religiniu ar etniniu pagrindu.

Foto © G. Kartanas.